Kościół św. Anny w Ustroniu-Nierodzimiu

Niewątpliwie najstarszym spośród ustrońskich kościołów i najbardziej unikalnym jest kościół pod wezwaniem św. Anny w Nierodzimiu jako jedyny drewniany obiekt sakralny w naszym mieście. Wzniesiony został w 1769 r. z fundacji Antoniego Goczałkowskiego. Wieżę nadbudowano w 1938 r...

Odnawiany wielokrotnie m.in. w 1948, 1957 i 1966 r. W 1983 i 1999 r. dokonano restauracji kościelnych organów. W latach 1997 - 98 dokonano malowania elewacji i wnętrza obiektu. W 2000 r. wybudowano wolno stojącą dzwonnicę i zainstalowano 4 dzwony. Jest to budynek drewniany konstrukcji zrębowej, zwrócony prezbiterium na zachód. Okna zamknięte półkoliście, a dach dwuspadowy kryty gontem.
Hełm wieży cebulasty. Na uwagę zasługuje wyposażenie wnętrza, a przede wszystkim ołtarz główny późnobarokowy z końca XVIII wieku z rzeźbą Boga Ojca w zwieńczeniu, a na ścianach apsydy umieszczono świętych Józefa i Jakuba oraz aniołów. W ołtarzu obraz św. Anny Samotrzeć z początku XVIII w., przemalowany. Ambona rokokowa pochodzi z II połowy XVIII w. Na wyposażeniu znajduje się kilkanaście obrazów olejnych z 2 poł. XVIII w. i pocz. XIX w.

Ustroń
ul. Zabytkowa 23
dzielnica Nierodzim
powiat cieszyński


Źródło: www.ustron.pl
Bądź pierwszy, który doda komentarz.

Pozostaw puste:
Nick/imię:
Komentarz:*